Noziegumi pret cilvēci

Crimes against Humanity.  Latvian Site

  Atpakaļ Back | Jaunumi News | TSDC | Dokumenti | Liecības | Grāmatas || Prese |

 Sākumlapa Home

 
Rīgā 14.jūnijā (2003) ar koncertiem, dievkalpojumiem, piemiņas pasākumu un ziedu nolikšanu pie Brīvības pieminekļa pieminēs 1941.gada 14.jūnija deportācijas, liecina BNS apkopotā informācija.

Politiski represēto apvienība plkst.13 rīko svinīgu ziedu nolikšanu pie Brīvības pieminekļa, kurā piedalīsies valsts augstākās amatpersonas, bet ar nelielu uzrunu uzstāsies Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Apvienība aicinājusi pasākumā piedalīties arī Latvijā rezidējošos ārvalstu vēstniekus.

Pēcpusdienā plkst.16 plānots svētbrīdis Meža kapos pie baltajiem krustiem, un šajā pašā pie bijušās čekas mājas Stabu ielā atklās piemiņas zīmi "Melnais slieksnis". Mākslinieka Gļeba Panteļejeva radītā piemiņas zīme veidota kā tēraudā kaltas puspavērtas durvis un informatīva piemiņas plāksne. Piemiņas zīmes kopējās izmaksas ir 25 000 latu.

Savukārt plkst.17 Okupācijas muzejā būs Ozolnieku amatierteātra izrāde "Sveču valsis jūnijā", kas vēstī pa r 1941.gada 13.jūniju - dienu pirms pirmajām padomju varas veiktajām masveida deportācijām.

Torņakalna stacijā pie pieminekļa deportētajiem Latvijas iedzīvotājiem plkst.15 notiks piemiņas pasākums, bet šajā pašā laikā Pēterbaznīcā sāksies piemiņas koncerts, kurā uzstāsies pūtēju orķestris "Rīga". Koncertā piedalīsies arī čelliste Ieva Puriņa un soprāns Maija Kovaļevska, kuras izpildīs Andreja Jurjāna, Ālfrēda Kalniņa, Imanta Kalniņa un citu komponistu skaņdarbus.

Savukārt stundu vēlāk piemiņas koncerts sāksies koncertzālē "Ave sol", un tajā piedalīsies dziedātāja no Austrālijas Brigita Saiva, čellists Māris Villerušs, ērģelniece Lilita Ozola. Koncerts paredzēts arī Mazajā ģildē, un to bez maksas varēs apmeklēt politiski represētie.

Lielākajās pilsēta baznīcās 14.jūnijā plānoti dievkalpojumi.

Pie visu iestāžu, uzņēmumu un organizāciju ēkām, kā arī dzīvojamām mājām sestdien jābūt izkārtiem valsts karogiem sēru noformējumā.

1941.gadā deportāciju akciju vadīja valsts drošības iestāžu Maskavā darbinieki, piepalīdzot vietējiem miličiem un komunistu aktīvistiem. Arestējot netika minēti ne tiesas spriedumi, ne kādi citi iemesli, bet Litenē sākās Latvijas armijas virsnieku apšaušana.

Visus pēckara gadus par deportācijām klusēja, bet 1987.gada 14.jūnijā cilvēki pirmoreiz pulcējās pie Brīvības pieminekļa, lai godinātu represijās cietušos.

Neilgi pēc tam 14.jūnijs Latvijā tika izsludināts par atceres dienu - Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienu.


Dārgie draugi un godātie kolēģi!        

  Komunistiskā terora upuru atbalsta un palīdzības fonds „Sibīrijas bērni” informē par fonda saistībā ar 14.jūniju — Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienu — organizētajiem pasākumiem.

  • 2003.gada 13.jūnijā no plkst.10.00 līdz plkst.13.00 Latvijas Televīzijas koncertstudijā notiks konference—tiešraide LTV 1.kanālā „Mēs neesam aizmirsuši”. Tajā pulcēsies vairāk nekā 400 cilvēku no Latvijas un Krievijas, kuri kā bērni tika aizvesti uz Sibīriju.

          Dalībniekus uzrunās Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, LR Ārlietu ministre Sandra Kalniete, LR Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis, LR vēstniecības Maskavā pārstāve Lauma Vlasova, Latvijas Politiski represēto apvienības priekšsēdētājs P.Simsons, vēsturnieki J.Riekstiņš un I.Kreituse, dzejniece M.Zālīte, Lundas Universitātes (Zviedrija) profesore I.Ziemele un zinātniece G.Ancāne. 

  • 2003.gada 13.jūnija plkst.18.00 Rīgas sv.Jāņa baznīcā notiks koncerts „Aizvestajiem”. Tajā piedalīsies Valsts Akadēmiskais koris (diriģents M.Sirmais), Rīgas Kamermūziķi (diriģents N.Šnē), ērģelnieki A.Kalējs un T.Deksnis, soliste S.Vaice. Koncerta programmā P.Vaska „Mūsu tēvs”, A.Maskata „Mesa” (veltījums A.Birzniekam), I.Mežaraupa „Aizvestais bērns”, A.Kalēja „Memento 1941”.

·        2003.gada 14.jūnijā kinoteātrī „Rīga” tiks demonstrēta dokumentālā videofilma „Sibīrijas dienasgrāmata”: plkst.10.00 — 1. un 2.sērija, plkst.14.00 — 3. un 4.sērija. Filmu veido dokumentāli vēsturisks stāstījums par 1941.gada izsūtīto četru tūkstošu bērnu likteņiem. Tikai katrs desmitais no viņiem ir izdzīvojis un var liecināt. Ir uzfilmētas 180 intervijas un darbs turpinās. Filmas autore un režisore Dzintra Geka.       

Sīkāka informācija, jautājumi vai komentāri par augstākminētajiem pasākumiem pie Fonda „Sibīrijas bērni” prezidentes režisores Dzintras Gekas pa mob.tel.9273016.

  Ņemot vērā, ka katram pasākumam ir sagatavots savs plakāts, visiem interesentiem, sazinoties ar preses sekretāru, ir iespēja saņemt plakāta maketu brīvai un nekomerciālai izplatīšanai.

Cieņā,
Tālivaldis Kronbergs,
Fonda “Sibīrijas bērni” preses sekretārs,
talivaldis.kronbergs@apollo.lv
2003.04.06.

  Atpakaļ Back  

 Sākumlapa Home