Latiši

dibināšanas gads: 1900
Kemerovas apg. 

         Latviešu diasporas izpēte kā pretpadomju darbība 
                   Apmeklējums 1976.g.
2. septembrī
- Uz to latviešu ciemu jābrauc pa Marijinskas traktu divdesmit divus kilometrus. No Kemerovas autobusi turp iet ik pēc pusstundas, tur ir arī pietura, man pastāsta Kemerovas novadpētniecības muzeja darbiniece.

Fotografēju dzelzceļa staciju, kuras nosaukums LATIŠI ikvienam latvietim svešumā izraisa interesi un kaut nedaudz satrauc sirdi. Ja visām tām vietām Krievijā, kur atrodamas latviešu pēdas, būtu doti tādi nosaukumi, tie laikam būtu tikpat izplatīti kā tagadējie Ļeņinskije un Sovetskije.

Staigāju ap staciju un meklēju labākus rakursus. Pēkšņi atveras stacijas galvenās durvis un dzelzceļa administrācijas mundierī tērpts priekšnieks aicina mani iekšā. Tiklīdz esmu ticis pāri slieksnim, viņš metas man garām un aizslēdz durvis no iekšpuses. Lēciens izskatās tik komisks, ka man kļūst jautri un nav ne vēsts no citkārt tādos gadījumos nepatīkamās sajūtas. Sāku smieties un velku ārā savu papīru ar Hausmaņa parakstu, kur rakstīts, ka Zinātņu Akadēmija mani sūtījusi pētīt Sibīrijas latviešu folkloru, un tas nu man šobrīd šķiet tikpat stiprs kā pagājušā gada "Zvaigznes" mandāts.

Nu labi, es varot meklēt savus latviešus un viņu folkloru, bet kāpēc tad jāložņā gar dzelzceļa staciju un jāfotografē. Nākas viņam pumpēt smadzenēs, ka Latvijā cilvēkiem būs tik interesanti redzēt, ka tālajā Sibīrijā ir tādas vietas, kur uzrakstīts LATIŠI, un sadzejot, ka mani lūdzis mūsu republikas CK izdevums tipa moskovskogo Ogoņok sameklēt tieši šāda veida bildes publicēšanai Un, lai bilde būtu laba, jāmeklē tāds leņķis, kur ir pareizākais apgaismojums Tas ir ļoti solīds žurnāls, tur nevar kā pagadās.

Tas iedarbojas. Es varu iet, bet neko citu kā uzrakstu nedrīkst fotografēt. Sami poņimajte. Poņimaju. Ar dzelzceļa lietām joki mazi. Kara laikā tādus fotografētājus šāva nost kā spiegus.

Dodos uz ieleju meklēt savus latviešus.
Tīru latviešu saimju vairs neesot nemaz. Palikušas tikai sešas latviešu tantes. Runājos ar trijām: Marija Bērziņa, dzimusi 1902. gadā, Sofija Ziemele, 64 g. v. un Vera Ziemele, 68 g. v.

- 1937. gadā aizveda kādus 100 cilvēkus. Skolotājus arī. Pēteri Puķīti arī. Atpakaļ atgriezies nav neviens.

Kāds rakstisks avots min Pēteri  Puķi un Indriķi Kraukli, abi viņi no Krustpils, un gadsimta sākumā dibinājuši šo koloniju.
 
Un šis pats Pēteris Puķe arī aizvests? Varbūt, ka pelnīti. Kam veda tik daudzus latviešus prom uz svešumu un iznīcību.

Diezin vai tās tantes zina, ka tie aizvestie ir bijuši tieši 100 cilvēki no ciema. Varbūt saskaitot kopā ar Kemerovas pilsētas  latviešiem. Bet noteikti, ka to bijis daudz. Un tāpat nav šaubu, ka atgriezies nav neviens. Jo parasti tos retos, kas atgriezās, visi labi zina, par tiem daudz stāsta.

Tas pats avots vēsta, ka šeit bijušas 62 saimes, 35 luterāņu, pārējās katoļu. Tagad mums pastars Alekss, bet pavisam neprot latviski un mēs viņu neskaitām par latvieti, saka tantes.

- Ieliešu latviešu zupu. Kartupeļi, burkāni, kāposti, piens, agrāk, kad bijām nabadzīgi, tad šitādu vārījām.
- Krievu cilvēki jau labi, mēs esam nejaukāki. Man krievi dikti patīk.
- Mamma vērpa, adīja, auda. Krievi ar krutilku, mēs ar ratiņu. Auda līdz kamēr veikalos bija. Ada gan, vilnu krāso paši. Padomus dabū no Domrabotņicas. Tur, lūk tas ir 30-tajos gados austs deķis.
- Jāņos sanākam kopā un klusi padziedam. Skaļi ne, jo kauns mums no krieviem, ka kliedzam un bļaujam. Uguni kurinājām tad, kad vēl bijām jauni. Centāmies negulēt līdz saulei.  Arī otrā dienā svētījām.

 
- Kāzas bija līdz 1937. gadam. Kluba šeit nav, tas ir stacijā, vagonā.
- Skola līdz 1917. gadam nav bijusi.
- Viena sieva abonē no Latvijas Padomju Latvijas Sievieti
- Visas šīs mājas cēluši latvieši 1907 - 1908.gadā.
- Daudzas mājas noņemtas uz nojaukšanu. Pirms 3 gadiem jau brīdinājuši, ka jauks visu nost. Ūdens iet prom no urbumiem. Te būs ogļu baseins.


21. gadsimtā vienīgā liecība par to, ka šeit bijuši latvieši, paliek dzelzceļa stacijas nosaukums. Neveiksmīgajam pasākumam 100 gadu garumā, ko kādreiz sākuši Pēteris Puķe un Indriķis Krauklis, 2001.gada 19. decembrī pēdējo punktu pieliek gubernatora Tuļejeva parakstītais likums, ar ko ciems tiek izslēgts no uzskaites datiem jeb vienkāršāk sakot - likvidēts.
  Zakon Kemerovskoj oblasti N 124-OZ ot 19.12.2001 g.
`Ob isklyuchenii  iz uchetnyh dannyh Kemerovskoj oblasti nekotoryh naselennyh punktov`

Prinyat Sovetom narodnyh deputatov Kemerovskoj oblasti 7 dekabrya 2001 g. ¹ 1294

Stat'ya 1. Isklyuchit' iz uchetnyh dannyh Kemerovskoj oblasti sleduyushchie naselennye punkty: ... po gorodu Kemerovo: 
poselki: st. Latyshi... vhodyashchie v administrativno-territorial'nyj sostav rabochego poselka Kedrovka;...
Stat'ya 2. Administracii Kemerovskoj oblasti predusmotret' provedenie neobhodimyh organizacionno-tehnicheskih meropriyatij, svyazannyh s realizaciej nastoyashchego Zakona.
Stat'ya 3. Nastoyashchij Zakon vstupaet v silu so dnya ego oficial'nogo opublikovaniya.Gubernator A. Tuleev

Закон Кемеровской области N 124-ОЗ от 19.12.2001 г.
"Об исключении из учетных данных Кемеровской области некоторых населенных пунктов"
Принят Советом народных депутатов Кемеровской области 7 декабря 2001 г. № 1294
Статья 1. Исключить из учетных данных Кемеровской области следующие населенные пункты: по городу Кемерово: 
поселки: ст. Латыши ... входящие в административно-территориальный состав рабочего поселка Кедровка;
Статья 2. Администрации Кемеровской области предусмотреть проведение необходимых организационно-технических мероприятий, связанных с реализацией настоящего Закона.
Статья 3. Настоящий Закон вступает в силу со дня его официального опубликования. Губернатор А. ТулеевAtpakaļ uz "Latviešu diasporas izpēte kā pretpadomju darbība"