Anti - Defamation League gada balvas pasniegšanas ceremonijai, kurā šogad atzinības balva tika pasniegta Valsts prezidentam G.Ulmanim.


ADL ar šo balvu pagodina valstsvīrus, kuri ir demonstrējuši īpašu atbalstu un izpratni cilvēktiesību plurālisma , tolerances un demokrātijas veicināšanai reģionālajā un pasaules līmenī. 1997. gadā tā piešķirta Ričardam Holbrukam, 1996. gadā - Madlēnai Olbraitai, 1995. gadā - Klausam Kinkelam, 1991. gadā - Hansam Dītriham Genšeram, 1988. gadā - Džulio Andreotti.

Balvas pasniegšanas ceremonijā piedalījās ap 60-70 ietekmīgāko Amerikas un starptautisko ebreju organizāciju līderi, kā arī preses pārstāvji. Balva ir apzeltīts ebreju nacionālais svečturis - Hanuka.

Balvas pasniegšanas ceremoniju atklāja ADL priekšsēdētāji Hovards Berkovics un Abrams Fohmans, kā arī ASV vēstnieks Latvijā L.Nepers. Viņi savās uzrunās īpaši atzinīgi izteicās par G.Ulmaņa ieguldījumu saliedētas un demokrātiskas sabiedrības veidošanā Latvijā, par diskusijas aizsākšanu Latvijas vēstures izvērtējumam un ebreju kopienas devumam. Valsts prezidents tika cildināts par stingro un atklāto nostāju attiecībā par holokausta realizētāju saukšanu pie atbildības, kā arī par ciešo saikni ar ebreju kopienu Latvijā.

ADL vadītāji uzsvēra, ka G.Ulmanis ir ticies ar ebreju kopienu, apmeklējis holokausta muzeju un iededzis pirmo hanukas svecīti Latvijā.

ADL vadītāji un L.Nepers atzina, ka šobrīd ir nepieciešama pilnīga un godīga vēstures apzināšana, kas veicinās harmoniskas un iekļaujošas sabiedrības veidošanos.

ASV - Baltijas valstu hartā ir atzīmēts, ka ASV nekad nav atzinusi okupāciju, kas ir principiālas un morāli atbildīgas vēstures novērtēšanas apliecinājums. Šādu pieeju, kā nepieciešamību, novērtēja arī minētie runātāji.

G.Ulmanis savā uzrunā pateicās par augsto atzinību un balvu. Valsts prezidents pieskārās Latvijas vēstures tematikai - par Latviju šodien, par dažādo kopienu ieguldījumu Latvijas nākotnes modeļa veidošanā, tai skaitā, par ebreju lomu pagātnē un tagadnē.

G.Ulmanis uzsvēra, ka nevar būt noilguma noziegumiem pret cilvēci, un apliecināja, ka Latvija vienmēr nosodīs holokausta realizētājus. Prezidents atzina, ka ir latvieši, kuri piedalījās holokaustā un kuriem par to ir jāsaņem sods. Tai pašā laikā G.Ulmanis aicināja nākotnes attiecību veidošanā meklēt pozitīvismu un paziņoja, ka Rīgā noteikti aicinās uz tikšanos tos cilvēkus, kuri ir glābuši ebrejus, lai pateiktos un diskutētu par nākotnes veidošanu Latvijā.

Valsts prezidents atbalstīja ADL ierosinājumu izglītības programmā ieviest sadaļu, kas skolās mācītu par holokaustu un veidotu jaunās paaudzes objektīvu vēsturisku izpratni ne tikai Latvijas, bet arī pasaules līmenī.


Latvijas Republikas Valsts prezidenta kanceleja © '98