Noziegumi pret cilvēci

Crimes against Humanity.  Latvian Site

  Atpakaļ Back | Atbildība | TSDC | Dokumenti | Liecības | Grāmatas | Prese |

 Sākumlapa Home

 

Vēsturnieku komisija svarīgākos rakstus par okupāciju gatavojas publicēt angliski
Dita Arāja

Latvijas Valsts arhīva (LVA) pērn uzsāktajā represēto Latvijas iedzīvotāju datu bāzē jau ievadītas 4000 lietas par 4000 personām. Iecerēts, ka līdz ar datu bāzes pilnīgu pabeigšanu ikviens interesents pēc visdažādākajiem parametriem tajā varēs atrast ziņas par XX gadsimta okupācijas režīmu represiju upuriem Latvijā. Šādu vēstījumu no LVA direktores Dainas Kļaviņas trešdien saņēma Latvijas Vēsturnieku komisijas dalībnieki — pašmāju un ārvalstu vēsturnieki, kas tradicionāli Latvijā pulcējas pirms 14.jūnija piemiņas dienas, kad notiek vēsturnieku komisijas kopsēde un starptautiska vēsturnieku konference.

Komisija arī nolēmusi nākamgad izdot rakstu sējumu angliski, lai kolēģi ārvalstīs iepazītos ar okupācijas varu pētniecības koncepciju pēcneatkarības Latvijā un graut mītus, kas gadiem valdījuši Latvijas vēstures zinātnē, Dienu informēja Latvijas vēsturnieku komisijas vadītājs Antonijs Zunda.

LVA datu bāzē bez represijās cietušo vārdiem un uzvārdiem būs atrodama sīka informācija par cilvēku izsūtīšanas apstākļiem, nometinājuma vietu, mantisko stāvokli, iznīcināšanu. «Tās ir jaunas iespējas vēsturnieku rokās,» — tā A.Zunda, norādot, ka uz datu bāzes pamata taps arī izdevums par 1949.gada 25.martā izsūtītajiem 42 133 Latvijas iedzīvotājiem. Līdzīgs sējums jau izdots par 15 424 Latvijas iedzīvotājiem, ko izsūtīja 1941.gada 14.jūnijā.

Vēsturnieku komisijas darba laikā gūtas arī vērtīgas, faktos pamatotas atziņas, piemēram, profesora Aivara Strangas izpētes grupas «absolūti apgāztais» uzskats, ka Latvijā starp padomju un vācu okupāciju bija ilgs tā sauktais bezvaru periods, kura laikā latvieši it kā slepkavojuši ebrejus. Minētais periods dažviet bijis tikai pāris stundu, tādēļ pamatoti ir apgalvot — nebūtu vācu varas, Latvijā nebūtu arī holokausta, stāstīja A.Zunda.

Vēsturnieku komisijas aktivitātes rosinājušas jaunos zinātniekus pētīt Latvijas vēsturi padomju un vācu okupācijas laikā, un jau pieci doktorandi sākuši okupācijas notikumu izpēti.

Diena, 2003. gada 14. jūnijs.

  Atpakaļ Back  

 Sākumlapa Home