Prix Europa filmai "Baiga Vasara"

Šogad Berlīnē par labāko Eiropā producēto TV programmu atzītā filma šonedēļ demonstrēta Briselē, kur tā guvusi lielu skatītāju atsaucību. «Es gandrīz neko nezināju par Baltijas valstu vēsturi, es biju šokēta, redzot, cik daudz latviešu filmas beigās gribēja bēgt uz Vāciju, un mani pārsteidz tas, cik īsā laikā pēc neatkarības jūs atgriežaties pie vēstures analīzes”, tā pēc filmas noskatīšanās laikrakstam “Diena” sacīja viena no skatītājām, austriete.

Laikraksts “Diena” ziņo, ka filmas vēsturiskais motīvs un to caurvijošais mīlas stāsts, arī ļoti labais tulkojums, izrādījās veiksmes elementi pie Eiropas publikas. Žūrijas un skatītāju vērtējums bija vienprātīgs — laba filma, pārsteidz profesionalitāte, tā atšķir jaunu, līdz šim nezināmu vēstures lappusi lielākajai daļai Rietumeiropas skatītāju.

Savukārt Briseles bankas BBL direktors Mišels Ertmans, ar kura labvēlību filma tika izrādīta bankas kinozālē, uzskata, ka “Baiga vasara” būtu izcila filma Eiropas televīzijas kultūrkanāla Arte auditorijai, kuru nebaida filmu skatīšanās oriģinālvalodā ar subtitriem. Arī viņš “Dienai” uzsvēra filmas vēsturiski izglītojošo lomu un atzina, ka pat ar subtitriem vien galvenās tēzes labi nonākušas līdz nelatviešu skatītājam.

Filmas sākums gan prasot nelielu piepūli, lai iedziļinātos, bet vēlāk tā aizved garā, emocionālā un vēsturiskā ceļojumā, sacījis Prix Europa pārstāvis Leo Brauns, kura ievadvārdi filmai pirms tās izrādes bija: «Šī ir ļoti laba filma, tā ir nozīmīga un ir šā gada Prix Europa uzvarētāja!»

Eiropas Kultūras fondu asociācijas tradīcija atbalstīt kvalitatīvu Eiropas TV programmu veidošanu ir pamatā ikgadējai jauno televīzijas filmu vai programmu vērtēšanai konkursā un balvu piešķiršanai. Galvenās balvu pelnītājas šajā kategorijā līdz šim bijušas Lielbritānija, Vācija un Skandināvijas valstis. Tādēļ latviešu panākumi šogad ir bijis pārsteigums, jo par filmas kvalitāti un tiesībām uz Prix Europa žūrijā šaubu neesot bijis.