Par genocīdu divi gadi cietumā
Jānis GOLDBERGS

   Vakar Kurzemes apgabaltiesa Liepājā par noziegumiem pret cilvēci un genocīdu pret latviešu tautu Liepājas čekas izmeklētājam 86 gadus vecajam Jevgeņijam Savenko piesprieda divus gadus cietumsoda, soda laikā ieskaitot atrašanos cietumā un mājas arestā kopš pērnā gada 12. oktobra, kad viņu arestēja vasarnīcā Liepājas rajona Ječos.

   J. Savenko advokāts Raimonds Čudars pavēstīja, ka lietu pārsūdzēs Augstākajā tiesā. Jāpiebilst, ka mājas arests kā drošības līdzeklis J. Savenko paturēts līdz brīdim, kad spriedums stāsies spēkā, bet tas notiks pēc apelācijas sūdzības izskatīšanas, ja Augstākā tiesa viņu atzīs par vainīgu. Iespējams, pie labas apstākļu sakritības, ņemot vērā Latvijas tiesu sistēmas noslogotību, J. Savenko īstu cietuma kameru nemaz neieraudzīs, lai gan medicīnas ekspertīze atzinusi, ka viņa veselības stāvoklis pieļauj atrašanos cietumā.
   Sprieduma nolasīšana ilga divas stundas. Tika nosaukti daudzi uzvārdi un izūtīšanas laiki, kā arī citi sodi, kuriem par pamatu bijis J. Savenko paraksts. Tiesnese Ingrīda Junghāne, pasludinot kolēģijas spriedumu, smalki iztirzāja starptautiski atzītās tiesiskās normas, kas ir pamatā J. Savenko sodam, kā arī daudzus vainu mīkstinošus apstākļus, kas pieļāva sodu samazināt no prokurores Elmas Aperānes prasītajiem pieciem gadiem līdz diviem gadiem cietumsoda. I. Junghāne par vainu mīkstinošiem apstākļiem minēja tiesājamā lielo vecumu, invaliditāti un citus. «Tiesa nevērtē PSRS režīmu, bet gan soda konkrētu cilvēku par kriminālnoziegumiem, kuriem nav noilguma,» teica I. Junghāne.
   Sprieduma lasīšana zālē bija trauksmaina, jo J. Savenko spriedumu klausīties bija ieradušies daudz cilvēku, tāpēc pat bija nepieciešams rīkot pārtraukumu, jo zālē trūka gaisa.
   Vakar tiesas zālē bija gan Krievijas Federācijas ģenerālkonsuls Liepājā Valērijs Poļakovs, kas pēc sprieduma nolasīšanas paziņoja, kas tas viņu neapmierinot. Visnotaļ braši vienā zāles stūrī stāvēja pieci barkašovieši Neatkarīgās lasītājiem jau pazīstamā Jevgeņija Osipova vadībā, bet netālu bija arī Latvijas Sociālistiskās partijas piekritēji, kuri visu sprieduma lasīšanas laiku pusbalsī kritizēja šo tiesas prāvu, Latvijas valsti un pastāvošo iekārtu kopumā. Bez vietējiem žurnālistiem uz Liepāju bija ieradušies arī divu vadošo Krievijas TV kompāniju žurnālisti.
   Kad spriedums bija nolasīts, pats Jevgeņijs Savenko notiekošo Netkarīgajai raksturoja gluži kā teātri. «Tiesa bija korekta, jo nevarēja mani nenotiesāt, tad ķertos pie pašas tiesneses; tā bija arī ar mani. (Šeit J. Savenko nemelo, jo no čekas viņu tiešām palūguši aiziet par pārlieku maigu attieksmi pret mežabrāļiem.) Šajā procesā nevaru sūdzēties arī par prokurori Aperāni. Mums bija domstarpības, tomēr faktus viņa analizēja saprātīgi,» spriedumu un tā autorus komentēja J. Savenko.

© Neatkarīgā Rīta Avīze 2000    Pārpublicējot un citējot, atsauce uz Neatkarīgo obligāta

uz Noziegumi pret cilvēci