1941. gada ebreju kopienas iznīcināšanas piemiņai veltītie pasākumi

29.11.2001. 

29. novembrī Rīgā Latvijas Universitātē notiks Rumbulas traģēdijas 60 gadu atcerei veltīts starptautisks seminārs "Holokausta izpētes jautājumi Latvijā", kuru organizē Latvijas Vēsturnieku komisija, LU Latvijas vēstures institūts, LU Jūdaikas studiju centrs un muzejs "Ebreji Latvijā". Semināra ietvaros Latvijas Universitātes aulā tiks atklāta izstāde "Latvijas ebreju kopiena – vēsture, traģēdija, atdzimšana", kā arī notiks izstādi paskaidrojošas grāmatas prezentācija. Izstādi atklās Vēsturnieku komisijas priekšsēdētājs Andris Caune un IZM valsts sekretārs Andris Sarnovičs.

Izstādes veidošanā piedalījās muzejs "Ebreji Latvijā", vairāki Latvijas Vēsturnieku komisijas locekļi, atbalstījusi ASV Vēstniecības Latvijā Demokrātijas komisija un Latvijas Ārlietu ministrija. Izstādi veido 20 planšetes, kurās atspoguļota ebreju kopienas dzīve Latvijā no XVI gs. otrās puses līdz mūsdienām, tajā skaitā Latvijas valsts un valdības sadarbība ar ebreju kopienu Latvijā un Holokausta pētniecība, valdības atbalsts vēstures pētniecībai un izglītības programmām.

Grāmata "Latvijas ebreju kopiena – vēsture, traģēdija, atdzimšana", kuras autori ir Leo Dribins, Marģers Vestermanis un Armands Gūtmanis, aptver ļoti plašu ebreju kopienas vēstures Latvijā periodu, ietverot arī Latvijas valsts neatkarības laiku: 1920. – 30. gadus un 1990. gadus, un tās saturs ir pietuvināts izstādes tematikai un arī vēsturiskai secībai. Grāmata kalpos par papildus mācību līdzekli, gan skolotājiem gan arī skolēniem, mācoties par ebreju kopienas vēsturi Latvijā, kā arī papildus informācijas avots par 2. Pasaules karu un Holokaustu Latvijā.

Izstāde ir viens no tiem izglītības darba projektiem, kuri tika apkopoti Latvijas Rīcības Plānā Holokausta izglītībai. Kā ziņots, šis Rīcības Plāns oktobrī tika iesniegts starptautiskajam vērtējumam un sadarbības partneriem. Izraēlas valsts prezidents Moshe Katsavs ir paudis savu gandarījumu Latvijas valsts prezidentei par Latvijas valsts un nevalstisko organizāciju izstrādāto Rīcības plānu, īpaši norādot, ka viens no valsts grūtākajiem un vienlaicīgi svarīgākajiem uzdevumiem ir pagātnes izvērtēšana un adekvāta jaunās paudzes izglītošana. Tāpat Izraēlas ministru prezidents Ariels Šarons un Izraēlas Kneseta spīkeris Avrahams Burgs ir pauduši pozitīvu novērtējumu Latvijas paveiktajam Holokausta izglītības, atceres un izpētes jomā.

Izstāde LU aulā būs apskatāma tikai 29. novembrī. No 30. novembra līdz 10. decembrim izstāde tiks eksponēta Ebreju biedrības namā, Skolas ielā 6. Ārlietu ministrija, sadarbojoties ar Izglītības un zinātnes ministriju, ir plānojusi ar izstādi iepazīstināt skolēnus ne tikai Rīgā, bet arī citās Latvijas pilsētās.

30.novembrī notiks Nacisma upura apbedījumu un piemiņas vietas ansambļa Biķernieku mežā atklāšanas ceremonija, kurā piedalīsies Latvijas valsts prezidente Vaira Vīķe – Freiberga un ārlietu ministrs Indulis Bērziņš. Pirms tam, Rīgas Ebreju kopienas lielajā svētku zālē būs piemiņas svinības, kurās piedalīsies Ministru prezidents Andris Bērziņš un Rīgas Domes priekšsēdētājs Gundars Bojārs. Biķernieku piemiņas memoriāla atjaunošana notika Vācijas valdības pilnvarotajai organizācijai - Vācu kara kapu kopšanas tautas apvienībai kopīgi sadarbojoties ar Latvijas valdības pilnvarotu organizāciju - Brāļu kapu komiteju.