Noziegumi pret cilvēci

Crimes against Humanity.  Latvian Site

  Atpakaļ Back | Jaunumi News | TSDC | Dokumenti | Liecības | Grāmatas || Prese |

 Sākumlapa Home

 

Holokausta pētījumi turpinās
Ģirts Kondrāts

Rīgā norisinājās Latvijas vēsturnieku komisijas, Latvijas Universitātes Vēstures institūta un mājastēva — muzeja "Ebreji Latvijā" — rīkotā konference "Holokausta izpēte turpinās".

Viens no konferences rīkotājiem, Latvijas vēsturnieku komisijas loceklis un muzeja "Ebreji Latvijā" direktors Marģers Vestermanis sacīja, ka tā ir kārtējā holokausta pētnieku darba atskaite, kas vairāk domāta vēstures skolotājiem, taču mērķis sarunā par ebreju tautas traģēdiju bijis iesaistīt arī novadpētniekus.

Konferencē ar plašāku ziņojumu uzstājās amerikānis Stīvens Sringfīlds, kurš pats pārdzīvojis holokaustu, bet tagad nolasīja referātu "Holokausts — antisemītisma vēstures stunda", kurā salīdzināja pagātnes notikumus ar antisemītisma uzplūdiem mūsdienās. Vēsturnieks Kārlis Kangeris savā ziņojumā bija apkopojis datus no vairāk nekā 100 dokumentiem, kas liecināja, ko par situāciju Latvijā no 1940. gada jūnija līdz 1941. gada jūnijam zināja Trešā reiha izlūkdienesti. Secinājumos zinātnieks konstatēja, ka šī informācija ir vienpusīga un vairāk atspoguļo pašu vāciešu priekšstatus par latviešu un ebreju attiecībām pirmskara posmā, bet kopumā neattaisno nacistu cerības "atrisināt ebreju jautājumu ar latviešu rokām".

Marģers Vestermanis savā ziņojumā mēģināja parādīt, ko mēs zinām par cilvēkiem, kurus iznīcināja holokausta laikā. — Tie ir tūkstoši bojāgājušo. Labākajā gadījumā tikai daži izdzīvoja. Taču svarīgi ir saprast to bezcerību, kāda tolaik valdīja, — sacīja Vestermaņa kungs, piebilzdams, ka tomēr ir bijuši brīži, kad pretošanās bijusi pat tad, kad sagaidāma bojāeja, jo cilvēka pašcieņa šķitusi svarīgāka par eksistenci.

Kopumā konference "Holokausta izpēte turpinās", kā vērtē Vestermanis, nozīmē nolaišanos no akadēmiskiem augstumiem un tuvošanos vēstures patiesai izpratnei, balstoties tieši uz pētījumiem notikumu vietās — Valdemārpilī, Jaunjelgavā, Valmieras vai Ludzas apriņķī.

2003. gada 28. oktobris

  Atpakaļ Back  

 Sākumlapa Home