Staļina izpriecu parks Lietuvā

"Aftonbladet" — 2000.07.28.

Tas izklausās kā bezgaumīgs joks, tomēr sēņu eksportētājs un bijušais cīkstonis Viļums Maļinausks no Lietuvas domā nopietni. Viņš ir ieplānojis izveidot Staļina iedvesmotu izpriecu parku.

"Es vienmēr esmu sapņojis par tādu izklaides parku kā Disnejlenda", viņš saka laikrakstam "New York Post" .

Maļinausks prognozē, ka apmeklētājiem patiks torņi, kuros sargus tēlos aktieri, ka viņi pratīs novērtēt ceļus, kas būs būvēti tāpat, kā to darīja Staļina vergu strādnieki, un ka viņi apmeklēs būdas, kurās ieslodzītie guļ pēc brutālā darba maiņām.

Parku Grutā rotās veci komunistu pieminekļi, ko Maļinausks ir savācis no Austrumeiropas un bijušās Padomju Savienības valdību ēkām. Viņš uzskata, ka viņa pienākums ir atgādināt par Staļina teroru, kas nonāvēja apmēram 30 miljonu cilvēku.

Nepavisam ne visi ir pozitīvi noskaņoti par viņa plāniem.

28 Lietuvas politiķi ir parakstījuši uzsaukumu, kurā pieprasīts apturēt "Staļina pasauli".

"Šis vēstures posms ir ciešanu pilns. Tā ir ēra, ko nevajadzētu izmantot veikalnieciskos darījumos", teicis bijušais veselības aizsardzības ministrs Jozs Galdiks.

Gaidāms, ka par spīti protestiem sēņu audzētājs savus plānus tomēr īstenos. Viņš jau ir ieguldījis vairāk nekā 2 miljonus kronu, un vairums politiķu ir apmierināti ar darba vietām, ko šis projekts varētu radīt.

Magnuss Sundholms

atpakaļ uz Noziegumi pret cilvēci