Noziegumi pret cilvēci

Crimes against Humanity.  Latvian Site

  Atpakaļ Back | Jaunumi News | TSDC | Dokumenti | Liecības | Grāmatas | Prese |

 Sākumlapa Home

 
Aicina izvērtēt grāmatu Baigais gads
EVIJA OZOLA

Ārlietu ministrija aicina Ģenerālprokuratūru izvērtēt ažiotāžu sacēlušo grāmatu Baigais gads un tajā pausto antisemītisma un nacisma ideju slavinājumu un uzsver, ka Latvijas valdība vienmēr ir konsekventi norobežojusies no antisemītisma un jebkura cita veida nacionālā naida izpausmēm.

Valsts prezidents Guntis Ulmanis atzīst, ka šo grāmatu nevar vērtēt viennozīmīgi, taču kategoriski nosoda tās atklāto antisemītismu.
Sakarā ar atsevišķu oficiālu amatpersonu pārmetumiem par grāmatas Baigais gads pārpublicēšanu un mēģinājumiem saistīt to ar Latvijas oficiālo politiku mūsu valsts ārlietu resors vakar izplatīja paziņojumu, kurā uzsver, ka Latvijas valsts un valdība vienmēr ir nosodījusi noziegumus pret cilvēci, kas tika izdarīti okupētās Latvijas teritorijā.
«Grāmata Baigais gads ir Latvijas okupācijas laika publikācija. Tās saturu neizbēgami ietekmēja šī vēstures posma notikumi un valdošā nacisma ideoloģija,» teikts paziņojumā. Ārlietu ministrija aicina prokuratūru rīkoties saskaņā ar Latvijas likumiem un izmeklēt grāmatā pausto antisemītisma un nacisma ideju slavinājumu.
Valsts prezidents Guntis Ulmanis, atbildot uz Neatkarīgās jautājumu, kā viņš vērtē diskusijas, kas izraisījušās par šīs grāmatas atkārtoto izdevumu, pauda neizpratni, kāpēc tieši tagad par to tiek runāts, lai gan grāmata izdota pirms 57 gadiem.
«Kāpēc 57 gados par to neviens nav interesējies, nav mēģinājis to analizēt, nosodīt? Kāpēc tieši tagad pacēlies jautājums par fašistiskās Vācijas izdoto grāmatu?» jautāja prezidents. G. Ulmanis akcentēja to, ka «tik komplicētu» grāmatu nevar viennozīmīgi analizēt. Pirmkārt, pēc prezidenta teiktā, tā ir fašistiskās Vācijas okupācijas laikā izdota grāmata, un tā nav saistoša ne Latvijas valstij, ne ārpolitikai, ne iedzīvotājiem. Otrkārt, G. Ulmanis vērtē šo grāmatu kā atklāti antisemītisku un kā tādu to nosoda. Treškārt, šis izdevums atklāj faktus par Latvijas iedzīvotāju deportāciju, un tie, kā teica prezidents, nav noliedzami. «Baigais gads ir bijis, un tas nav noliedzams,» uzsvēra G. Ulmanis. Viņaprāt, par šo grāmatu novērtējums jādod vēsturniekiem un attiecīgajiem speciālistiem, jo «mums nav jābarojas no nacistiskajā Vācijā izdotas literatūras».
Ģenerālprokuratūras Totalitāro režīmu un noziegumu izmeklēšanas nodaļas virsprokurors Uldis Pauls Strēlis aģentūrai LETA atzinis, ka grāmatā Baigais gads aprakstīti notikumi, kas tika pārbaudīti arī par genocīdu notiesātā Alfona Novika tiesas prāvas laikā, un, ja kāds šaubās par notikumu patiesumu, Rīgas apgabaltiesas arhīvā glabājas spriedums šajā lietā. «Es vienīgi nepiekrītu tam, ka šī grāmata ir tādā kā antisemītiskā iesaiņojumā, jo esmu kategoriski pret antisemītismu,» teicis U. P. Strēlis.
Neatkarīgā jau rakstīja, ka grāmatas Baigais gads atkārtotu izdošanu asi nosodījusi Krievijas Ārlietu ministrija, uzskatot, ka tās mērķis ir «attaisnot Waffen SS latviešu leģionāru noziegumus pret ebrejiem un krieviem fašistiskās Vācijas okupācijas gados». Krievija uzskata, ka grāmatas atkārtota izdošana notikusi ar valdību veidojošās partijas Tēvzemei un Brīvībai/LNNK iniciatīvu, ko šīs partijas pārstāvji kategoriski noliedz. Grāmatas izdošanu nosodījusi arī Krievijas valsts telekompānija RTR, kas savā pārraidē pat salīdzinājusi mūsdienu Latviju ar trīsdesmito gadu fašistisko Vāciju, kad tur tika dedzināti grāmatu sārti. Latvijā grāmatas atkārtotu izdošanu nosodījuši dažādi sabiedriskie darbinieki, arī Saeimas deputāts Jakovs Pliners, - ziņo BNS.
«Ja ne Baigais gads, tad Krievijai radīsies cits iemesls apvainot Latviju cilvēktiesību pārkāpumos,» komentējot Krievijas Ārlietu ministrijas viedokli par minēto grāmatu, aģentūrai LETA sacījusi Tautas partijas deputāte Vaira Paegle. Viņasprāt, tā ir tikai un vienīgi «vainīgā meklēšana cita dārziņā».
Grāmatas izdošanu asi kritizē arī Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Atis Lejiņš. Pret grāmatas izdošanu protestēja arī kreisie spēki un vairāki sabiedrībā pazīstami cilvēki Latvijā, publicējot atklātu vēstuli Valsts prezidentam, parlamentam, valdībai un tiesībsargājošajām instancēm ar prasību «darīt galu nacistiskajiem izlēcieniem, kas nodara milzīgu ļaunumu Latvijas starptautiskajai autoritātei».
Grāmata, kas atkārtoti tika izdota 1997. gadā, koncentrētā veidā atspoguļo padomju varas noziegumus pret Latvijas tautu no 1940. gada jūnija līdz 1941. gada beigām. Vēsturnieki atzinuši, ka tas ir antisemītisks nacistu propagandas pasūtījums un tās atkārtotu publicēšanu varētu uztvert kā atsvešināšanos no Rietumos pieņemtajiem demokrātijas principiem. Atkārtotā izdevuma iespiedējs ir Leonards Inkins, TB/LNNK biedrs. Ne viņš, ne partijas vadība nav pieļāvuši grāmatas izdošanas saistību ar partijas darbu.
1942. gadā izdotās grāmatas Baigais gads autors ir Pauls Kovaļevskis, kas bijis vācu okupācijas varu propagandējošā laikraksta Tēvija redaktors. Baigo gadu mēģināts izdot arī vācu valodā, taču Vācijā tas atbaidošo attēlu dēļ aizliegts. Grāmata bijusi aizliegta arī bijušajā PSRS.

© Neatkarīgā Rīta Avīze

  Atpakaļ Back  

 Sākumlapa Home