Ierosinātas jaunas krimināllietas par genocīdu 
Inta Lase 

Ģenerālprokuratūra ierosinājusi trīs jaunas krimināllietas par genocīdu pret Latvijas iedzīvotājiem, Dienai pastāstīja prokuratūras preses sekretāre Dzintra Šubrovska. Pirmstiesas izmeklēšanā tiek vērtēta trīs bijušo Valsts drošības ministrijas štata darbinieku rīcība 1949.gada deportāciju laikā. Apsūdzība pagaidām nevienam vēl nav uzrādīta. Tāpat notiek vairākas pārbaudes par bijušās Valsts drošības ministrijas iznīcinātāju bataljona kaujinieku iespējamo līdzdalību genocīdā pret Latvijas iedzīvotājiem.

Vēsturnieks Heinrihs Strods stāsta, ka iznīcinātāju bataljons izveidots 1944.gada 14.maijā ar toreizējā PSRS iekšlietu ministra pavēli. Pirmajos gados bataljonā dienējuši ap 16 000 cilvēku, no kuriem lielākā daļa dienestam bija mobilizēti piespiedu kārtā. Bez mobilizētajiem un brīvprātīgajiem, apmēram 2 tūkstoši bataljonā dienējušo vīriešu bijuši arī Valsts drošības ministrijas štata darbinieki, kas dežūrēja lauku rajonu centros. Šie ļaudis esot izbraukuši uz dažādiem pagastiem, kur apkarojuši nacionālos partizānus, arestējuši «kulakus» un citus pretpadomju elementus, kā arī uzbrukuši civiliedzīvotājiem. Iznīcināšanas bataljons esot darbojies līdz piecdesmitajiem gadiem, kad mazinājusies nacionālo partizānu kustība, saka H.Strods.

Ģenerālprokuratūra līdz šim par genocīdu, kara noziegumiem un noziegumiem pret cilvēci apsūdzējusi 10 cilvēkus, no kuriem triju vainu jau atzinusi tiesa. 

Diena, 2001. gada 15. decembris.