Režīma sabrukums. Atmoda

Crimes against Humanity.  Latvian Site

  Atpakaļ Back | Jaunumi News | TSDC | Dokumenti | Liecības | Grāmatas || Prese |

 Sākumlapa Home

 

CILVĒKI SADEVĀS ROKĀS

Nekad vēl Baltijas jūra nebija vienlaikus pulcējusi tik daudz cilvēku kā 3. septembra pēcpusdienā. Jo nekad tā nav bijusi tik slima... Uz Latvijas Vides aizsardzības kluba aicinājumu izvērst plašu Baltijas jūras glābšanas kustību atsaucās simtiem tūkstošu cilvēku gan Lietuvā un Igaunijā, gan Somijā un Zviedrijā un, protams, arī pašu mājās - Latvijā. Pulksten 18 sadevāmies rokās un klusi aizlūdzām par savu jūru. Visi bijām kopā...

Helsinkos pēc parlamenta Zaļo frakcijas uzaicinājuma ielās izgāja Helsinku universitātes studenti, bet Stokholmā pēc "Green Peace" iniciatīvas ap 500 cilvēku devās uz jūras piekrasti; līdzīgu akciju rīkoja arī VFR Zaļo partijas pārstāvji.

Plašu manifestāciju bija sarīkojuši ekoloģiskie klubi "Atgaja" (Kauņa) un "Žemina" (Viļņa), kurus koordinē Lietuvas pārbūves kustība: pulksten 10 no Vilņas izbrauca automašīnu kolonna (ap 100 mašīnu un autobusu), pulksten 12 tai pievienojās tikpat liela kolonna no Kauņas, un visa apmēram 300 km garā ceļa malās stāvēja cilvēki un meta braucējiem ziedus - sveicienus jūrai... Plaši mītiņi notika Nidā, Jodkrantē, Palangā, Šventojā, Klaipēdā. Šventojā nonāca arī daži Latvijas pārstāvji, kas bija laimīgi tikuši cauri piekrastes robežapsardzei. Cilvēki latviešu, lietuviešu un igauņu tautastērpos, godinot iznīcināto dzīvību Baltijas jūrā, atdeva viļņiem krāšņu vainagu...

Manifestācijā uz Latvijas un Igaunijas robežas (no katras puses - apmēram 2000 cilvēku) skanēja tautasdziesmas par jūru, tautu draudzību un darba tikumu, mācītāja noturētais aizlūgums stiprināja pārliecību par jebkādas dzīvības svētumu.

Bijušajā Hanzas savienības pilsētā Ventspilī ap 6000 cilvēku saplūda gājienā no Užavas līdz jūras piekrastei, kļuva vienotāki (cerams, arī varošāki, aizstāvot savu pilsētu pret nepārtraukto resoru patvaļu). Viņi pulcējās, lībiešu dziesmām skanot. Aizlūgumi par tīru jūru notika visās Ventspils baznīcās.

Arī liepājnieku tūkstoši tajā pēcpusdienā godināja jūras dzelmei atdotās un arī atņemtās dzīvības. Visiem, gan zvejnieku kolhoza "Boļševiks" pārstāvjiem, gan Liepājas teātra aktieriem, gan pilsētas uzņēmumu darbiniekiem, gan iedzīvotājiem rūp jūras, Liepājas ezera liktenis. Manifestācijas dalībnieki, atbalstot Vides aizsardzības kluba rezolūciju, izteica īpašu aicinājumu militārajiem resoriem, jo diemžēl liela ir arī viņu vaina republikas ekoloģiskā līdzsvara izjaukšanā.

Kurzemes un Vidzemes jūrmalā - visur, visur cilvēki sadevās rokās, plīvojot gan nacionālajiem, gan arī melnbaltajiem sēru karogiem, gan dziedot tautas dziesmas un "Dievs, svētī Latviju!", gan klusumā, būdami kopā ar jūru, cerot, ka tā atkal smaržos pēc sāļa un tīra ūdens un kā apliecinājumu cilvēka saprātam izskalos mirdzošu dzintara lāsi.

l. SULCE

LM, 9.9.1988

  Atpakaļ   Back  

 Sākumlapa  Home