Noziegumi pret cilvēci

Crimes against Humanity.  Latvian Site

  Atpakaļ Back | Jaunumi News | TSDC | Dokumenti | Liecības | Grāmatas || Prese |

 Sākumlapa Home

 
Kremļa «patiesība» 400 lappusēs
Ģirts Valdis Kristovskis, Eiropas Parlamenta deputāts

Krievijai jauns veids, kā attaisnot okupāciju

Dažas dienas pirms NATO sammita Krievijas Ārējās izlūkošanas dienests izplatīja paziņojumu, ka PSRS okupācijas režīma izveide Baltijas valstīs laikā pirms Otrā pasaules kara bija pašsaprotama – tai pat bijis nepārprotams ASV un Lielbritānijas akcepts. Šo Krievijas apgalvojumu atspoguļojis britu laikraksts "The Guardian". Lai gan raksta galvenais uzsvars ir likts uz Krievijas mēģinājumu sēt neuzticību NATO Rīgas sammita dalībvalstu vidū, tomēr nepamanīts nepaliek Krievijas cinisms, attaisnojot PSRS okupācijas režīma noziegumus Baltijas valstīs.

Tas, ka ģenerālmajors Ļevs Sostkovs (autors 400 lappušu apjomīgajam dosjē, kas tapis Krievijas Valsts domes uzdevumā un balstās Krievijas Ārējās izlūkošanas dienesta atslepenotajos materiālos) intervijā "The Guardian" joprojām atražo PSRS vēstures interpretācijas, vairs nepārsteidz. Rietumu vērtējumā Krievijas demokrātija sper soļus atpakaļ. Taču tas, ka Sostkovs PSRS okupācijas režīma noziegumus mēģina attaisnot ar ASV un Britānijas tā laika pasivitāti, ir ne tikai absurdi, bet arī nekaunīgi.

Krievijas prezidents Putins pirms ES – Krievijas galotņu sanāksmes Helsinkos izplatīja paziņojumu, ka Krievija "savā garā, vēsturē un kultūrā ir dabiska Eiropas ģimenes locekle, kam kopīgi mērķi un vērtības". Vai Sostkova dosjē domāts Krievijas prezidenta paziņojuma padziļinātai skaidrošanai? Ja tā, tad Eiropai ir nepārprotami jāpasaka: to pieņemt nevaram! Eiropas, eiroatlantiskās telpas vērtību, stratēģisko partnerattiecību ar Krieviju pamatā nedrīkst būt nepatiesības un meli. Jādomā, ka tieši patiesu vērtību nepieciešamība mudināja Putinu pirms Helsinku sammita teikt, ka "mūsu attiecības kļūst nobriedušas un strukturētas. Mūsu pieeja starptautiskās drošības jautājumiem ir saskanīga".

Vairākums Eiropas augstāko aprindu politiķu šādas "nianses" šķietami nepamana, iecietīgi klusē. Uz šāda fona Baltijas valstu atgādinājumi par nelikumīgu okupāciju un vardarbīgu asimilāciju Padomju Savienībā plašu rezonansi negūst. Centienus vērtēt šo noziegumu izraisītās sekas starptautiskā sabiedrība parasti mēģina pieklusināt. Taču Krievijas jaunā dosjē parādīšanās par Baltijas valstu okupāciju līdzatbildību it kā uzliek ASV un Britānijai. Tā nav mazsvarīga inovācija. Bet vienlaikus tas ir negaidīts ieguvums: Sostkova dosjē nepārprotami apstiprina Baltijas valstu okupācijas faktu. To, kuru Krievija līdz šim ir centusies noliegt.

Vēsturisko patiesību ģenerālmajora Sostkova dosjē mainīt nespēs. Fakts, ka PSRS bija nacistu uzticamākais sabiedrotais Otrā pasaules kara izraisīšanā, ir pierādīts. Tomēr Sostkova spekulācijas un absurdie apvainojumi izvirza nepieciešamību panākt Baltijas valstu okupācijas vērtējumu no starptautisko tiesību viedokļa!

Reiz jāvērtē "baltiešu glābšanas no nacisma" patiesie iemesli. Otrā pasaules kara laikā Baltijas valstīs cita citu nomainīja trīs okupācijas. Sasniedzot savus drošības mērķus – uzvarot nacistisko Vāciju –, PSRS turpināja Baltijas valstu okupāciju. Kāds ir šā starptautiskā nozieguma attaisnojums? Slepeno failu atvērējs Sostkovs par to gan nerunā. Arī par to, ka vēl daudzus gadus pēc Otrā pasaules kara tika represēti un izsūtīti uz gulagu desmitiem tūkstošu Baltijas valstu iedzīvotāju. Taču šo notikumu noklusēšana nav tikai baltiešu problēma. Tā ir visas demokrātiskās Eiropas problēma.

Latvijas Avize 19. janv.,2007

  Atpakaļ  Back   

 Sākumlapa  Home