Lietuviešu nacistiem spriedīs tiesu
LETA-DPA

   Lietuvas prokurora, kas ir atbildīgs par nacistu kara noziegumiem, birojs paziņojis, ka šo lietu izskatīšana Lietuvā norit normāli. Prokurora biroja pārstāvi Vidmantu Puteli šajā nedēļā kritizēja Simona Vīzentāla centrs. «Ja tiks savākti nepieciešamie pierādījumi, tad sāksies tiesas prāvas pret visiem aizdomās turētajiem, un viņiem piespriedīs sodu,» sacīja V. Putelis.

   Patlaban Lietuvā deviņas personas ir apsūdzētas genocīdā, uzsvēra prokurors, piebilstot, ka divas tiesas prāvas jau ir sākušās un turpinās daudzas izmeklēšanas. Taču Simona Vīzentāla centra direktors Efraims Zurovs šonedēļ Jeruzalemē izteicās: «Lietuva ir kļuvusi par lielāko nacistu patvērumu Eiropā.» E. Zurovs sacīja, ka Lietuvas policija un tiesas amatpersonas ar nodomu izvairās no tiesas prāvām, ļaujot aizdomās turētajiem «baudīt viņu labākos gadus drošā pārliecībā, ka viņiem nekad nebūs jāmaksā par pastrādātajiem noziegumiem».
   Pēdējo nedēļu laikā Lietuvas kara noziedznieku lietām pievērsta pastiprināta starptautiskā uzmanība sakarā ar divu kara noziegumos aizdomās turēto personu, kuras Lietuvu bija pametušas Otrā pasaules kara beigās, repatriāciju. 86 gadus vecais Alīzs Balsis šajā nedēļā pēc paša iniciatīvas atgriezās Lietuvā no ASV, kur viņam draudēja ASV Tieslietu ministrijas apsūdzības kara noziegumos. Savukārt 81 gadu vecais Kazis Čurinskis no ASV uz Lietuvu tika deportēts maijā.
   V. Putelis sacīja, ka Lietuvas prokurori izmeklē A. Balša un K. Čurinska lietas, taču viņš piebilda - tiesas process nevar sākties, pirms nav savākti būtiski pierādījumi.
   Šonedēļ Lietuvā darbu sāka jauna komisija, kas izmeklēs nacistiskā režīma un Padomju Savienības okupācijas laikā izdarītos noziegumus. Starptautiskās ebreju organizācijas gluži tāpat kā Krievija gan protestējušas pret to, ka holokausta noziegumi tiekot pielīdzināti padomju režīma pastrādātajiem noziegumiem (nav nekāds noslēpums, ka bēdīgi slavenajā «čekā», bet vēlāk NKVD darbojās ļoti daudz ebreju tautības cilvēku).
   Taču Lietuvas prezidents Valds Adamkus teicis, ka šī komisija var palīdzēt «no jauna nodibināt taisnīgumu» valstī, kurā daudz ebreju zaudēja dzīvību kara laikā. Nogalināto skaits tiek vērtēts līdz pat 300 000.
   «Lietuvas ebreji bija Otrā pasaules kara upuri. Lietuvas tautai tā bija vajāšana un sakāve,» sacīja V. Adamkus. Neraugoties uz Lietuvas prezidenta un tiesas amatpersonu apgalvojumiem, Lietuva par lēno izmeklēšanas gaitu izjūt arī ASV un Eiropas Savienības kritiku.
   Lietuvā jau ir sāktas tiesas prāvas 92 gadus vecā Aleksandra Lileiķa un 91 gadu vecā Kaža Ģimžauska lietās. Apsūdzībās teikts, ka viņi Otrā pasaules kara laikā, kad Lietuvu bija okupējusi nacistiskā Vācija, ieņemdami diezgan augstus amatus Viļņas drošības policijā, nodevuši nacistu rokās daudzus Lietuvas ebrejus. Abi apsūdzētie savu vainu neatzīst.
   Abas prāvas sākās 1998. gada beigās, bet tika atliktas apsūdzēto veselības stāvokļa dēļ. Tiesu medicīnas eksperti atzina, ka gan A. Lileiķim, gan K. Ģimžauskam ir slima sirds, un konstatēja viņiem arī citas slimības. Iepriekš šajā gadā ASV Tieslietu departamenta Īpašās izmeklēšanas pārvalde (OSI) apšaubīja Lietuvas tiesu medicīnas ekspertu atzinumu, ka A. Lileiķis ir pārāk slims, lai stātos tiesas priekšā.
   Pārvaldes direktors Eli Rozenbaums izteicās, ka A. Lileiķis simulējot slimību un ASV valdība to varot pierādīt. Lietuvas Tieslietu ministrija pieprasīja, lai Amerikas Savienotās Valstis nodod šos pierādījumus atklātībai.
   Tiesnesis Viktors Kazis, kura vadībā notiek A. Lileiķa lietas izskatīšana, šonedēļ sacīja, ka pēc izteiktā lūguma iesniegt tiesai minētos pierādījumus viņš jau vairākus mēnešus nav saņēmis E. Rozenbauma atbildi. K. Ģimžausks un A. Lileiķis atgriezās Lietuvā attiecīgi 1993. un 1996. gadā, kad Amerikas Savienotajās Valstīs OSI pret viņiem izvirzīja apsūdzības.
   Pagaidām nav īsti skaidrs, ar ko beigsies šīs tiesas prāvas, taču lielākā daļa Lietuvas analītiķu domā, ka apsūdzēto bēdīgā veselības stāvokļa dēļ tās vienkārši noklusīs.

© Neatkarīgā Rīta Avīze  Pārpublicējot un citējot norāde uz NEATKARĪGO obligāta

uz Noziegumi pret cilvēci