Noziegumi pret cilvēci

Crimes against Humanity.  Latvian Site

  Atpakaļ Back | Jaunumi News | TSDC | Dokumenti | Liecības | Grāmatas || Prese |

 Sākumlapa Home

 
Okupācijas muzeja nama problēmas
Ilze Kuzmina

Īpaša likuma par Okupācijas muzeju pieņemšana būtu nepieciešama, taču vispirms jārisina jautājums par to, kam pieder nams, kurā muzejs atrodas, nolēma Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija.

Jau rakstīju, ka frakcija "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK ierosināja pieņemt Okupācijas muzeja likumu, kas paredz tā ēku bez atlīdzības nodot muzeja fonda rīcībā, kā arī ēkai uzcelt piebūvi saskaņā ar arhitekta Gunāra Birkerta koncepciju. Likumprojekts tika nodots apspriešanai Saeimas komisijās. Taču vakar komisijas sēdē atklājās, ka nebūs nemaz tik vienkārši ēku nodot muzeja fondam, jo patlaban tā pieder Rīgas domei, kura vēlas, lai valsts apmaina muzeja namu pret kādu citu valstij piederošu, bet pašvaldībai nepieciešamu ēku.

Tam savukārt nepiekrīt Valsts nekustamo īpašumu aģentūra, kas uzsver: namu valsts savulaik domei nodeva bez atlīdzības, tāpēc tas bez atlīdzības jāatdod.

Okupācijas muzeja pārstāvji uzskata, ka likumprojekta apspriešana varētu pasteidzināt sarunas par muzeja ēkas īpašumtiesībām. Tam piekrita arī Saeimas komisijas locekļi.

Deputāti, atzīstot, ka likums ir nepieciešams, norādīja, ka to tomēr vēl krietni vajadzētu uzlabot. — Šis nav pirmais gadījums, kad vājš likumprojekts ir jāatbalsta, lai lieta tiktu nokārtota, — teica Anta Rugāte (Tautas partija).

Vienīgi frakcijas "Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā" deputāts Vladimirs Buzajevs iebilda pret likumprojektu, apgalvojot, ka tas "uzrakstīts sarkano strēlnieku garā" un paredz īpašuma atņemšanu Rīgas domei. — Tādējādi tiks pārkāptas pašvaldības cilvēktiesības, — melsa V. Buzajevs.

Okupācijas muzeja fonda valdes priekšsēdētājs Valters Nollendorfs teica, ka muzejs nevēlas nevienam neko atņemt un vēlas, lai lieta tiktu atrisināta pozitīvā gaisotnē. — Galvenokārt saņemam līdzekļus no ziedotājiem, varētu piesaistīt arī testamentāros ziedojumus, taču, kamēr nav skaidrības par muzeja nākotni, mūsu ziedotāji jūtas ļoti nedroši, — klāstīja V. Nollendorfs. Viņš norādīja, ka muzejs jau kļuvis starptautiski atpazīstams un piecu gadu laikā cer kļūt tāds, lai Latvija ar to varētu lepoties visas pasaules priekšā.

Likumprojekts jāapspriež arī Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā, kura ir atbildīgā komisija par tā izskatīšanu Saeimā.

Latvijas Avīze,  2004. gada 15. janvāris

  Atpakaļ Back  

 Sākumlapa Home