Latvijā piespriests sods bijušajam VDK darbiniekam

"Neue Zūricher Zeitung" — 2000.07.08./09.

Apgrūtinājums attiecībām ar Krieviju.

Piektdien Latvijā divi gadi ieslodzījumā tika piespriesti kādam bijušajam VDK virsniekam. Tiesa 86 gadus veco Jevgēņiju Savenko atzina par līdzvainīgu 9 personu eksekūcijā, kā arī 43 latviešu deportācijā uz Sibīrijas darba nometnēm. Savenko, ņemot vērā izmeklēšanas apcietinājumā pavadīto laiku, cietumā būs jāpavada 15 mēneši. Viņam ir desmit dienu laika, lai spriedumu pārsūdzētu.

Savenko ir trešais VDK darbinieks, kas, kopš Latvija ir atguvusi neatkarību, ir saukts tiesas priekšā par Padomju savienības vārdā izdarītajiem noziegumiem. Pavasarī tiesa sešus gadus cietumā piesprieda bijušajam sarkanajam partizānim Vasilijam Kononovam, jo viņš Otrā pasaules kara laikā ir nogalinājis civiliedzīvotājus. Tiesu lēmumi lielā mērā apgrūtina Latvijas attiecības ar Krieviju, kura mazo kaimiņvalsti apsūdz par to, ka tā vajā "cīnītājus pret fašismu". Pašā Latvijā šie tiesas procesi pastiprina spriedzi starp krievvalodīgo minoritāti un latviešiem. Šķiet, galvenokārt kādu tabu ir aizskāris spriedums sarkanajam partizānam Vasilijam Kononovam, jo procesi pret bijušajiem VDK darbiniekiem neslēpj sevī tik lielu konfliktu potenciālu.

Šķiet, ka Latvijas ārlietu ministrs Indulis Bērziņš ir gribējis aizsteigties priekšā gaidāmajai Maskavas negatīvajai reakcijai uz tiesas spriedumu. Liberālā nedēļas laikraksta "Moskovskije novosti" pēdējā numurā viņš vērsās tieši pie krievu sabiedrības un aicināja izrādīt izpratni par viņa valsts pozīciju. Viņš atgādināja, ka krievu tauta gadu desmitiem ilgi ir cietusi no tās pašas tirānijas kā Latvijas iedzīvotāji un ka abas valstis vienlaikus ir atbrīvojušās no totalitārisma. Taču Bērziņš neizvairījās no strīdīgajiem jautājumiem un aizstāvēja Latvijas valsts tiesības rīkot tiesas procesus pret staļinisko represiju organizētājiem

atpakaļ uz Noziegumi pret cilvēci