Par "Taisnīgajiem starp tautām", no Latvijas vidus

Vakar, 27. februārī, Rīgas pilsētas domes namā Latvijas sabiedrības pārstāvji un ārvalstu diplomāti pulcējās Izraēlas vēstniecības rīkotā ceremonijā, kurā četriem Latvijas iedzīvotājiem tika pasniegts augstais Izraēlas valsts apbalvojums — medaļa "Taisnīgais starp tautām".

Svinīgo ceremoniju atklāja Rīgas domes priekšsēdētājs Andris Ārgalis, uzsverot, ka šis notikums ir ļoti pamācošs vēsturiskā perspektīvā. Viņš arī izteica gandarījumu, ka svinīgā ceremonija notiek tieši Rīgas domes zālē.

Pēc tam runāja Izraēlas Valsts ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā Abrahams Bendžamins ( Abraham Benjamin ). "Man allaž ir liels pagodinājums pasniegt medaļas un apliecības "Taisnīgais starp tautām", bet īpaši aizkustinoša ir šī diena, kad es šo apbalvojumu pirmo reizi pasniedzu Latvijā," teica vēstnieks A.Bendžamins. Viņš pastāstīja par apbalvojuma "Taisnīgais starp tautām" izcelsmi. Šī apzīmējuma saknes rodamas Talmudā, kur ar šiem vārdiem apzīmētas mītiskas personas, kas parādījās briesmu brīžos, lai glābtu ebreju tautu. "Taisnīgais starp tautām" ir augstākā atzinības zīme, ko Izraēlas valsts piešķir citu valstu pilsoņiem," teica Izraēlas vēstnieks.

Pēc tam A.Bendžamins iepazīstināja ar četriem apbalvotajiem, pastāstot par viņu vai viņu vecāku drosmi Otrā pasaules kara laikā. Māsas Sofija un Anna Konahovičas no Daugavpils rajona Otrā pasaules kara laikā kopā ar vecākiem izglāba Silvermanu un Šmuškeviču ģimenes, kam bija izdevies paglābties pēc piecsimt ebreju nošaušanas nelielā Polijas pilsētiņā. Sofija un Anna mēnešiem ilgi rūpējās par bēniņos un stallī paslēptajiem cilvēkiem, piegādājot viņiem pārtiku un arī zāles no Braslavas. Vēlāk viņas kopā ar tēvu sagādāja arī ieročus, un 1943. gada vasarā bēgļi pievienojās partizāniem Kozjaku mežā. Pēc kara izglābtie emigrēja uz Kanādu, bet māsām Konahovičām Izraēlas holokausta piemiņas organizācija "Jadvašem" pērn janvārī piešķīra goda nosaukumu "Taisnīgais starp tautām".

Neparasti un cildeni bija arī Staņislava Šakeļa piedzīvojumi, kurš, pēc dažiem datiem, palīdzējis apmēram simt ebrejiem bēgt no geto un nokļūt pie partizāniem. Dokumentāli fiksēta palīdzība astoņiem cilvēkiem. Godinot Staņislava Šakeļa piemiņu, "Jadvašem" pērn jūnijā viņam piešķīra goda nosaukumu "Taisnīgais starp tautām", un attiecīgās relikvijas Izraēlas vēstnieks vakar pasniedza drosminieka dēlam rīdziniekam Zdzislavam Šakelim.

Unikāla bija daugavpiliešu Antona un Annas Juneļu epopeja, uzdodot par savu dēlu un tā izglābjot no nāves ebreju zēnu. Vakar viņu meita — daugavpiliete Helēna Junele — no Izraēlas vēstnieka rokām saņēma Annai un Antonam Juneļiem piešķirto medaļu.

Nosaukums "Taisnīgais starp tautām" tika iedibināts Izraēlā 1953. gadā, un saskaņā ar Izraēlas oficiāli izveidoto programmu apzināti un pagodināti jau gandrīz tūkstoš piecsimt cilvēki. Viens no spilgtākajiem vārdiem pasaules taisnīgo plejādē ir Rīgas ostas strādnieks Žanis Lipke, kurš izglāba vairāk nekā pussimt Rīgas geto ieslodzītos ebrejus un kuram goda nosaukums "Taisnīgais starp tautām" tika piešķirts jau komunistiskās okupācijas laikā.

Visi apbalvotie vai viņu radinieki, ja pats glābējs jau miris, saņem Izraēlas valsts piemiņas medaļu un goda apliecību, viņu vārdi tiek ierakstīti "Jadvašem dārza" Goda sienā.

Pēc Izraēlas vēstniecības informācijas, "Taisnīgie starp tautām", kas dzīvo grūtos materiālos apstākļos, saņem arī finansiālu palīdzību no ebreju Taisnīgo fonda — labdarības organizācijas, kas īpaši šim nolūkam izveidota Ņujorkā. Savukārt Annas Frankas fonds Bāzelē (Šveicē) šiem cilvēkiem gādā medicīnisko palīdzību.

Vakar pasaules taisnīgo apbalvošanas ceremonijā piedalījās Vācijas, Polijas, Austrijas, Itālijas, Čehijas un Slovākijas vēstnieki, kā arī ASV, Francijas, Norvēģijas, Zviedrijas, Šveices, Uzbekistānas un vairāku citu vēstniecību diplomāti.

Jānis Ūdris, "LV" ārpolitikas redaktors

28.02.2001  Latvijas Vēstnesis, Nr. 33 (2420)