Yahoo! netirgos nacistu suvenīrus
Roberts Novaks

Jau labu laiku nenorimst izteiksmes brīvības un antidiskriminācijas aktīvistu diskusijas par to, vai internetā pieļaujama, piemēram, nacistu vēsturiskās simbolikas tirdzniecība. Pēc Francijā notikušas tiesas lēmuma šonedēļ no šādu priekšmetu pārdošanas savās izsolēs nācās atteikties Kalifornijā ASV esošajai firmai Yahoo! Kamēr aktīvisti svin savu uzvaru, cilvēktiesību speciālisti un daudzi juristi pauž bažas, ka šis varētu kļūt par pamudinājumu, izmantojot ārzemju tiesu pakalpojumus, mēģināt ierobežot arī citu ASV interneta vietu saturu, ziņo The New York Times.

Šīs nedēļas sākumā Yahoo! paziņoja, ka pastiprinās savās izsoļu lapās piedāvāto preču kontroli un centīsies nepieļaut nacistu atribūtu un kukluksklana simbolikas tirdzniecību. Pirms tam firma regulāri neuzraudzīja izsolāmo priekšmetu klāstu, lai gan paturēja tiesības atsevišķu priekšmetu tirdzniecību liegt. Jaunā Yahoo! pārraudzības sistēma paredz īpašas programmatūras un «dzīvu» novērotāju izmantošanu. Tomēr šie jaunievedumi neattiecas uz citām Yahoo! portāla zonām — diskusiju vietām, privātajām mājas lapām vai jauniešu pulcēšanās klubiem.

Yahoo! jauninājumi ir reakcija uz Parīzes tiesas 20.novembra lēmumu, kurā pieprasīts nepieļaut Francijas interneta lietotāju piekļuvi aizskaroša satura materiāliem — vairāk nekā 1200 ar hitlerisko Vāciju saistītu priekšmetu tirdzniecības vietām. Tiesa uzdevusi Yahoo! vadībai trīs mēnešu laikā tikt galā ar šo problēmu, pretējā gadījumā ik dienas nāktos maksāt 13 000 USD sodu. Tomēr Yahoo! pārstāvji paziņojuši, ka viņu jaunievedumi nav saistīti ar tiesas lēmumu, bet gan ar «vispārēju tīrīšanu» un pārrunām ar ebreju sabiedrības pārstāvjiem.

Problēmas pamatā ir fakts, ka ASV likumdošana pieļauj daudzu tāda satura materiālu izplatīšanu, kas citās valstīs pasludināti ārpus likuma, piemēram, rasu naidu kurinoša literatūra. ASV cilvēktiesību eksperti uzskata, ka Yahoo! tiesas iznākums varētu izraisīt ķēdes reakcijai līdzīgu šāda veida prāvu ierosināšanu un beigu galā satura piedāvātājiem ASV nāktos samierināties ar «mazāko ļaunumu» jeb saturu, kas ir apmierinošs pilnīgi visiem, taču tādā gadījumā vairs nevarētu būt ne runas par izteiksmes brīvību internetā.

Arī tie juristi, kas ir vienisprātis ar Francijas pilsoņiem, kas ierosināja tiesu, ir pārliecināti, ka Yahoo! piekāpšanās ļauj paredzēt šādu tiesas prāvu birumu.

Pagaidām ir visai grūti paredzēt, kas varētu būt nākamais nežēlastības un tiesu prāvu upuris. Kā potenciālie mērķi tiek minētas interneta lappuses ar antiislāmisku saturu, kas varētu izraisīt Tuvo Austrumu valstu iedzīvotāju neapmierinātību. Piemēram, lappuses, kurās redzamas sievietes ar atsegtu seju.

Tiklab ārvalstu pretsmēķēšanas aktīvistu grupas varētu vērsties pret ASV izvietotiem interneta resursiem, kuros redzama tabakas reklāma.

Diena, 2001. gada 6. janvāris.

atgriezties